Dota 2

تاریخچه پرفراز و نشیب سوپرتیم های Dota 2

در طول تاریخ در رشته های مختلف Sport و Esport چرخ روزگار با سوپرتیم ها مهربان نبوده و این اتفاق در دوتا2 هم رخ داده است.
در این مقاله با سه تا از بهترین و معروفترین سوپرتیم های که برای قهرمانی اینترنشنال باهم تیم شدن رو بررسی میکنیم.
بیش از دو ماه حدس و گمان یک روستر نامرتب و بصورت ناگهانی خبر رسمی شدنش اعلام شد. این سوپرتیم چینی به نام Four Angry Men (4AM) بود. یک روستر پر ستاره متشکل از “Eurus” ، “Somnus 丶 M” ، “Yang” ، “fy” و “RedPanda” که یکی از با استعدادترین تیم هایی که تا به حال از چین بیرون آمده بود. در حالی که این سوپرتیم هنوز یک بازی با هم انجام نداده بود اما بدون شک آنها آرزوهای قهرمانی در سر دارند. چرا که اگر اینطور نبود برای برنده شدن در مسابقات بین المللی 2020 (TI10) ، یک سازمان تمام مشکلات امضای قرارداد با همه‌ی این بازیکنان گران قیمت را به خودش نمی داد؟

آیا واقعاً سوپرتیم تضمینی برای موفقیت در بزرگترین استیج Dota هست؟

برای ترسیم یک مسیر احتمالی برای سوپرتیم 4AM به جلو ، بیایید نگاهی به چگونگی زندگی ابرقهرمان های گذشته Dota و اینکه آیا آنها انتظارات از این لیست های پر ستاره را برآورده می کنند یا خیر ، برسونیم.

دوران سوپرتیم های دوتا2  2014-2016

در واقع در تاریخ Dota رقابتی فقط سه ابر تیم وجود داشته و هر یک از اونا از سال 2014 تا 2016 در سه سال متوالی اوج گرفته و سقوط کرده اند، در دوره ای که اساساً دوران سوپرتیم Dota رقابتی بود سه تیم بخت اول قهرمانی در دوره ی خود بودند.

اول تیم چینی DK سال 2014 که متشکل از “BurNIng” ، “Mushi” ، “iceiceice” ، “LaNm” و “Xi”

سوپرتیم DK

دوم ، تیم Secret تیمی از دو منطقه NA-EU سال 2015 متشکل از “Arteezy” ، “s4” ، “zai” ، “Puppey” و “Kuroky” بود.

سوپرتیم Secret

سرانجام ، ترکیب اصلی OG سال 2016 متشکل از “N0tail” ، “Miracle-” ، “MoonMeander” ، “Cr1t-” و “Fly” بود.

سوپرتیم OG

نتایج فصل منظم
از آنجا که Dota Pro Circuit (DPC) اجرا شد ، هر سه این سوپرتیم ها در فصل عادی فوق العاده موفق بودند. پس از اون همشون در سال 2017 از هم پاشیدند.


در سال 2014 ، DK موفق به کسب هفت تورنمنت در چین شد، از جمله WPC ACE Dota 2 League ، جایی که آنها در مسابقه یک کامبک افسانه ای رو در مقابل Invictus Gaming (IG) در مسابقاتی که BO7 برگزار کردند پس از نتیجه 0-3 DK با برد 4-3 پیروز شد. DK در اون دوره فقط در سه تورنمنت مهم بین المللی شرکت کرد و یک قهرمانی و یک مقام دوم رو کسب کرد.

سوپرتیم Secret

در سال 2015 ، سیکرت خیلی کم بازی کرد و فقط در هفت تورنمنت حضور داشت و در چهار مسابقه برنده شد. دو شکست از سه باخت آنها در برابر تیم های برتر غربی در اون زمان یعنی Evil Geniuses (EG) و Alliance بود ، در حالی که سومین شکست بخاطر انصراف از تورنمنت به منظور تمرکز برای TI5 بود.

سوپرتیم OG

در سال 2016، سالها قبل از اینکه OG به عنوان دو بار قهرمان TI شناخته بشه، با کسب دو قهرمانی از سه میجور دوتا از جمله سه قهرمانی دیگه در مسابقات مختلف، شهرتی برای خود ساخته بود.

اینترنشنال: جایی که سوپرتیم ها میشکنن

اما آیا این تیم ها می تونستن موفقیت خودشونو در TI تکرار کنن، همون تورنمنتی که واقعاً مهمه و تنها دلیل جمع شدن چنین ترکیب های پر ستاره ای هستش؟ جواب متاسفانه نه هستش.

تیم TI4 ، DK یکی از محبوب ترین تیم ها بود و طرفداران چینی و غربی ازش حمایت می کردن. اونا در مرحله گروهی پس از Vici Gaming (VG) و EG که شامل Arteezy و zai بود ، سوم شدند.
تیم DK در دور اولیه Bracket Upper مرحله Main Event با EG روبرو شد و با نتیجه 0-2 شکست خورد و در اولین نتیجه که غیرقابل انتظار بود به براکت پایین افتاد. اونا در اولین مرحله حذفی با LGD روبرو شدند و اولین بازی یک باخت 66 دقیقه ای داشتن ولی برگشتند و دو بازی بعدی رو بردند تا این سری رو ببرن. در مسابقه بعدی به VG باخت و مقام چهارم رو کسب کرد. VG نایب قهرمان مسابقات اونا رو حذف کردن.

در TI5 ، تیم مورد علاقه و مدعی اصلی برای قهرمانی سیکرت بود. هیچ تیم دیگه ای در اونجا حضور نداشت که حتی استعداد قابل توجهی نزدیک این تیم داشته باشه و بسیاری تصور می کردنن که این تیم مسیر خودشو به قهرمانی Aegis می رسونه

تیم سیکرت در مرحله گروهی دوم گروه خود شد و به مصاف تیم چینی EHOME در آپر براکت مین ایونت رفت ولی بخاطر غرورشون 2-0 باختن و به لوور براکت سقوط کردن. در اولین مسابقه حذفی خود تیم IG رو با نتیجه 2-1 بردن تا در دور بعد با Virtus.pro روبرو بشن. دو تیم بازی های سریع رو انجام دادن تا بازی به سه برسه ، جایی که Secret یک ماراتن 55 دقیقه ای رو از دست داد تا در جایگاه 7-8 قرار بگیره.

در TI6 ، تیم OG نیز به عنوان سوپرتیم برای برنده شدن TI ، دقیقاً مثل کسب دو عنوان قهرمانی میجور اون فصل وارد شد. در گروه خود در مرحله گروهی اول شد تا در برابر تیم کره ای MVP Phoenix در دور اول مسابقه اصلی بازی کنه. سبک بازی بسیار تهاجمی “Caveman Dota” که توسط MVP Phoenix به کار گرفته شد، برای تیم معمولاً روشمند OG خیلی شلوغ بود، به همین خاطر سری رو 1-2 از دست داد تا به براکت پایین سقوط کنه.

در اونجا OG در مقابل تیم وحشتناک فیلیپینی به نام TNC قرار گرفت که در دو مسابقه 50 دقیقه ای پشت سر هم OG رو مقهور خودشون کردن تا قهرمانان دو دوره میجور در مکان های 9 تا 12 به خونه برگردن.
بنابراین ، چرا همه این تیم ها، با وجود روستر های بسیار با استعداد و موفقیت در فصل ، در بزرگترین مرحله Dota از هم پاشیدند؟ مسابقات TI یک ظرف قابل بخشش نیست. فشار رقابت برای میلیون ها دلار در مقابل یک صحنه پر از هزاران نفر ، با میلیون ها نفر دیگر که از خونه تماشا می کنند، می تونه به هر کسی ، حتی باتجربه ترین و مصمم ترین بازیکنان باسابقه فشار وارد کنه. وقتی شما با انتظارات بازی می کنی، این فشار بیشتر میشه، حتی وقتی یک سوپرتیم به دلیل تنها ادعای Aegis of Champions جمع میشن این فشار مضاعف ترم میشه.

همچنین ، تأثیرات برخورد منفی در مقابل هر تیم از رقبا نیز وجود داره. حتی در مجموعه ای از بازیکنان ستاره، کسانی هستن که باید یک قدم به عقب برن تا بتوانند دوباره بدرخشن و تیم رو هدایت کنند. این می تونه باعث نارضایتی در بین اونا و مسائل درونی بازیکنان بشه که در بهترین حالت بازی نکنن. برای برنده شدن TI ، باید کاملاً با حواس جمع بازی کنید.

علاوه بر این ، سوپر تیم ها هرگز در Dota دوام ندارن. از آنجا که همه چیز در مورد برنده شدن TI هستش ، اگر با Aegis به خانه نیایید دیگر انگیزه واقعی برای ماندن در کنار هم وجود نداره. هر سه این سوپرتیم ها اساساً پس از شکست در TI منحل شدن.

بعد از TI4 ، همه بازیکنان DK راهی تیم های دیگه شدن. همه اونا هنوز مجبور به کسب Aegis نیستند. هم BurNIng و هم MMY! بازنشسته شده اند LaNm و Mushi مربیگری می کنن. iceiceice هنوز در حال بازی هستش اما فقط اون شانس واقعی ادامه دادن برای هدف نهایی رو داره.

بعد از TI5 ، فقط Puppey در سیکرت باقی موند. Arteezy و zai به EG بازگشتند ، s4 به Alliance بازگشت و Kuroky برای ایجاد و هدایت تیمی برای خودش رفت.

بعد از TI6 ، فقط Fly و N0tail در OG باقی موندند. میراکل تیم رو ترک کرد تا به Kuroky بپیونده و بعداً TI7 رو به دست آورد ، Cr1t به EG رفت، در حالی که MoonMeander بین تیم های مختلف جابه‌جا میشد. OG ادامه داد و میجور های بیشتری رو به دست آورد، اما همچنان ناامید کننده در TI حضور داشت. نامی که در نهایت ادعای قهرمانی Aegis در سالهای پشت سر هم رو کسب کرد، ولی این تیم خیلی دور از سوپرتیم بود.

اما با تمام چیزایی که گفته شد، مونتاژ یک سوپر تیم حداقل باید شما رو به TI برسونه، حتی اگر تضمین کننده پیروزی شما نباشه. DK در TI4 چهارم شد، این بد نیست. اکثر تیم ها برای رسیدن به این حد خودشونو میکشن. با یک اندازه نمونه بزرگتر ، یک تیم عالی باید بتواند TI را بدست آورد. تاکنون تنها سه مورد در تاریخ دوتا، سوپر تیم بودن که غیر عادی نیست که همه اونا کوتاه آمده اند.

عاقبت سوپرتیم Elephent چه خواهد بود بنظرتون اونا میتونن قهرمان TI بشن؟
در مقاله بعدی درباره تیم Elephent یا همون 4AM سابق صحبت خواهیم کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن