Dota 2

ریجن SA از یک بازیچه تا یک مدعی

ریجن SA از یک رقیب ساده و غیر پیچیده به یک قدرت جدی توی اینترنشنال در صحنه دوتا ۲ بدل شده. میخواهیم نگاهی به این منطقه داشته باشیم.

در نگاه اول به دوتا ۲ در سال ۲۰۲۱ شاید فقط شور و حرارت بالایی بازیکن های ریجن SA برای دوتا دو به چشم بیاد یا اینکه چقدر سبک بازیشون غیرقابل پیش بینیه. چیزی که شاید کمتر به چشم بیاد اینه که ۳ تیم از امریکای جنوبی در اینترنشنال امسال حضور دارند. یا اینکه دومین کشوری که بیشترین بازیکن رو در مسابقات دوتا ۲ داشته پرو هستش با ۱۰ بازیکن (۱۱٪ کل بازیکن ها) یا اینکه ۶ تا از بازیکن ها از برزیل هستن که در این رده بندی رتبه ۴ ام رو دارن. اما همیشه اینجوری نبوده. تا چندی پیش بازیکن های این ناحیه اصلا به چشم هم نمیومدن. برگردیم به سال ۲۰۱۵ که اولین میجور دوتا ۲ برگزار شد. یک تیم کوچک پرویی از اوپن کوالیفایر امریکای شمالی توی مسابقات بود و برخلاف تمام مشکلاتشون به به دور دوم لوور براکت رفتند. اسم این تیم Unknown Team بود.

این یک صحنه تاریخی برای تاریخ امریکای شمالی در دوتا ۲ بود. متاسفانه تا سه سال بعد هم تنها لحظه باقی موند. تفاوت بالای سبک بازی، نبود اسپانسر و شانس بسیار پایین منطقه برای رشد بازیکن های حرفه ای از جمله مشکلات این ناحیه بودند. هنوز چند سالی وقت، سختی و تلاش لازم بود تا ناامیدی از این ناحیه رخت ببنده و این منطقه به یکی از قدرت ها توی اینترنشنال تبدیل بشه.

نقطه عطف

در سال ۲۰۱۷ همه چیز تغییر کرد به این شکل که ۲ منطقه CIS و ریجن SA به مناطق دوتا ۲ اضافه شدند. قبل از میجور کیف بازیکن های امریکای جنوبی باید توی کوالیفایر امریکای شمالی شرکت میکردند که باعث میشد حسابی لگ داشته باشند.

این تغییرات باعث رشد و ثبات این مناطق شد. این تغییر باعث بهبود شرایط بازیکن ها با استعداد های بالقوه شد تا استعدادشون به بالفعل تبدیل بشه و بتونن در عرصه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند. اسپانسر ها توجهشون جلب شد و منطقه شروع به شکوفایی کرد.

با توجه به مدیر Beast Coast، ویتوریا Guashineen اوترو در اخرین پادکست Unmuted podcast گفت که دادن یک کوالیفایر مجزا به منطقه در سال ۲۰۱۷ یک کمک اساسی برای بهبود فضای دوتا ۲ این ناحیه بود.

اینترنشنال ۲۰۱۷ آغازی برای یک تیم پرویی در دوتا ۲ بود که علی رغم شهرت کمشون اولین تیمی بودن که از منطقه کوالیفای شدند.

آغاز سربالایی

با به رسمیت شناخته شدن منطقه شون در ۲۰۱۷، تیم های امریکای جنوبی تونستن توجه اسپانسر های متعدد ولو رو جلب کنند. با اینحال هنوز راه زیادی مونده بود تا بازیکن ها بتونن ارزش و مهارت خودشون رو در جایگاهی که Valve بهشون داده بود اثبات کنند. دو سال دیگه طول کشید تا سوال ها راجع جای امریکای جنوبی تموم شه و انتقاد ها به پایان برسه.

تیم حرفه ای پرویی دوتا ۲ که اکنون به نام بیست کوست شناخته میشه در می ۲۰۱۹ تشکیل شد. درست قبل از تی ای ۹ اونها توسط سازمان امریکای جنوبی Infamus ثبت و راهی تی ای شدند تا یکی از به یاد ماندگارترین تی ای ها رو رقم بزنند. اونها تیم های با ابهتی رو پشت سر گذاشتند و تونستند به ۸ تیم برتر راه پیدا کنند. لحظه ای تاریخی برای ریجن SA که کل دنیا رو بهت زده کرد.

مشاهده کننده های تی ای ۹ شاهد بودند که چطوری بیست کوست تیم پاپی رو در لوور براکت به چه تنگنایی کشوند و تونستند در ۸ تیم برتر تی ای در کنار تیم های برتر دیگه جای بگیرند (همه اینها درحالیکه حسابی دست کم گرفته میشدند.). ریث کینگ هکتور که تیم های مطرح رو از هم می درید حسابی شور و شعف به همراه داشت. کاری که انگار همیشه انجام میداده.

دست انداز مسیر

ریجن SA یکی از متاثر ترین نواحی بخاطر قرنطینه سراسری بود. به علت قرنطینه اکثر تورنومنت های به شکل انلاین بود که معنیش برای امریکای جنوبی فقط لگ بیشتر بود. بخاطر عقب افتادن دی پی سی و کمبودن مسابقات انلاین بزرگ در امریکای جنوبی، ولو تصمیم گرفت قدم پیش بزاره و از نظر مالی کمک کنه. امید این بود که با رقابتی نگه داشتن این منطقه اونو سرپا نگه دارند چرا که تورنومنت های عموما از سازمان های سوم شخص بود و توجه کافی به این منطقه نمی شد. تلاش بر این بود که این صحنه درجا نزنه یا از اون بدتر، رو به عقب برنگرده.

شروع دوباره

با کم شدن شرایط پاندمی و آغاز DPC به صورت لیگ و مسابقات لن یک تیم پرویی دیگه شروع به رقیب طلبی کرد. تیم Thunder Predator (تاندر پریدیتور) بود.

تیم به نظر رقیب جدی برای Beast Coast (بیست کوست) میومد که تونسته بود منطقه رو توی مشت خودش داشته باشه. با آغاز فصل در اول ژانویه اونها تغییری توی بازیکن ها دادند. دو بازیکن جایگزین شدند. تغییر که معلوم نبود به سود یا زیان اونهاست.

تاندر پریدیتور در فصل ۱ لیگ دی پی سی ۲۰۲۱ امریکای جنوبی قدرتمند ظاهر نشد. اونها شکست ۰:۲ در هفته اول رو تجربه کردند. در هفته ۲ موفق بودند اما در هفته سوم دوباره ۰:۲ باختند. در اون موقع بود که کسی خیلی اونا رو جدی نگرفت اما به خودشون ایمان داشتند. در ۳ هفته اخر با بازی های طوفانیشون تونستند در جایگاه دوم ، لیگ رو تموم کنند اونم با امتیاز ۵:۲. امتیازی کافی برای ورود به ONE Esports Singapore Major 2021.

اینجاست که نقطه اوج داستان شروع میشه. برای تاندرپریدیتور گروهش یک چالش سخت و جدی بود که در یک سال باهش رو به رو شده بودند. اما در کمال تعجب به شکل ساده ای از پسش بر اومدند!

تیم های برتر اروپا و چین رو در هم کوبیدند و با شکست دومین تیم امریکای شمالی تونستند با امتیاز ۸-۰ روز اول مسابقات رو به پایان ببرند. برتری شون رو در روز دوم هم ادامه دادند و نشون دادند که اول شدنشون و رسیدنشون به اپر براکت در پلی اف از روی شانس نبوده. جایزشون رویارویی با تیم سکرت در بدو ماجرا بود. با اینکه خیلی غیر منتظره نبود اونا به غول اروپا باختند و به لوور براکت رفتند. از اینجا به بعد اونها تونستند دو تیم Aster و VP رو از دور مسابقات حذف کنند قبل از اینکه خودشون حذف بشوند.

حضور شگفت آورشون براشون ۸۰۰ امتیاز DPC رو در پی داشت که باعث شد تا امیدشون برای جایگاهی در ti۱۰ حسابی بالا باشه.

بیست کوست اما هنوز از تبعات کووید ۱۹ سرپا نشده بود. تیم مجبور شد تصمیم بگیره از میجور وان ای اسپورت سنگاپور کنار بره تا سلامت بازیکن ها به خطر نیوفته چرا که بازیکن های زیادی به این میجور میومدند و هفته قبلش معلوم شده بود که کاپیتان استیون Stinger وارگاس علائم کووید ۱۹ رو داشته و احتمال داره کل تیم مبتلا باشند.

اونها کنار ننشستند و تمام امیدشون رو به تک میجور باقی مونده برای کسب دی پی سی پوینت بستند.

جشن رفتن به انیمیجور ویپلی خیلی برای بیست کوست دوام نداشت چرا اونها بعد از نمایش ضعیف غیرقابل باورشون حذف شدند. اونها هیچ میجوری رو کامل نکردند و با ۳ مساوی بیشتر به تموم شدن امیدشون برای تی ای نزدیک میشدند. اونا فقط ۸۰۰ امتیاز دی پی سی داشتند عین تاندر پریدیتور.

رسیدن به قله

هر چی میخواید بهش بگید. شانس، تلاش زیاد، کار خدا، یا هر چی. دو تیم تاندرپریدیتور و بیست کوست اخرین دو تیمی بودند که امتیاز کافی برای رفتن مستقیم به تی ای رو بدست اوردند. لحظه تاریخی بود. دو تیم امریکای جنوبی با امتیاز دی پی سی لازم دعوت مستقیم برای حضور در تی ای رو دریافت کرده بودند.

این اما همه ماجرا نبود.

با رفتن مستقیم دو تیم به تی ای هنوز یک جای دیگه برای یک تیم دیگه از امریکای جنوبی به اینترنشنال بود تا از طریق کوالیفایر به اینترنشنال برسه.

 SG esportsتونست ۱۴ امین تیمی باشه که بلیط مهمترین مسابقات دوتا ۲ یعنی اینترنشنال رو بدست بیاره اونم بعد از نمایش زیباشون در آپربراکت. با اینکه امسال تاریخ رقم زده شد اما هنوز بازیکن ها و طرفداران در انتظار پیشرفت و رسیدن به قله های افتخارات اند. هنوز پتانسیل و استعداد زیادی از این منطقه هست و ممکنه که روزی شاهد این باشیم که ایجیز قهرمانی رو تیمی ازریجن SA بالای سر ببره.
برای درک بهتری از این ناحیه کمتر شناخته شده میتونیم به اخرین قسمت پادکست گوسوگیمرز انمیوتد گوش بدیم که مدیر بیست کوست یعنی ویتوریا گواشینین اوترو در اون هست.

اینترنشنال ۱۰
تیم های دعوتی تی ای ۱۰

EG
PSG.LGD
VP
Quincy Crew
Team Secret
Team Aster
Alliance
Beast Coast
Thunder

تیم های کوالیفای شده تی ای ۱۰

Spirit
Fnatic
 SG esports
Undaying
Elephant
OG

جایزه انیترنشنال ۱۰

جایزه نهایی تی ای ۱۰ نهایتا به رقم 40,018,195$ با خرید های بتل پس به ین میزان رسید. این افزایشی ۲۴۰۱.۱۴٪ از میزان پایه ۱.۶ میلیون دلاریست. این ۲۵ درصد خرید هاست که یعنی 153,672,780$ توسط طرفدارها خرید شده. پارسال جایزه تی ای ۹ به 34,330,068 دلار رسیده بود.(32,730,068$اضافه شده بود)

اینترنشنال ۱۰

اینترنشنال ۱۰ امسال انتظار میره در ماه اکتبر با مرحله گروپ استیج در ۳ روز ۷ ام تا ۱۰ این ماه انجام بعد از آن ۱۲ ام ماه پلی اف و فینال بزرگ در ۱۷ ام اکتبر برگزار میشود.

این رویداد در استادیوم ملی بخارست رومانی (بزرگترین استادیوم پایتخت این کشور) با ظرفیت ۵۵۰۰۰ برگزار میشود. اطلاعیه ولو اشاره ریزی هم به حضور تماشاچی ها در سالن کرده اما هنوز اطلاعیه ای مبنی بر نحوه شرکت یا خرید بلیط انتشار نکرده است.

منبع: گوسوگیمرز

امتیاز کاربران: هنوز امتیازی ثبت نشده!
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن