Dota 2مقالاتمقالات آموزشی

متای باغ وحش دوباره زنده میشه؟

با حذف Necronomicon و از بین رفتن متای باغ وحش از بازی یک جشن حسابی برای برخی بازیکن ها در پی داشت اما نمیشه منکر این شد که حجم عظیمی از استراتژی ها هم همراهش به زیر خاک رفتند. در پچ فعلی خیلی کم پیش میاد بشه برتری ابتدایی توی لین رو به مپ کنترل سنگین تبدیل کرد و یکی از علل اصلی اون هم نبود یا نداشتن خواهان ابزار های اینکاره. با این حال اما به نظرتون Push سنگین هنوز راهی برای بازگشت داره اونم بدون وجود نکرونومیکان؟

پچ PUSH نخور

یکی از بزرگترین علت های اینکه پوش دیگه جواب نیست اینه که هیروهای ضد پوش توی این پچ جزو متا هستند. خیلی هاشون با اینکه حتی خیلی خفن هم نیستن اما از فاصله امنی میتونن براحتی اینکار رو انجام بدن.

هیروهای هودوینک و وینتر وایورن که اسپل های خوبی واسه زدن ویو های کریپ دارند. با اینکه لزوما ویو رو از بین نمی برند اما با خوبی موقعیت رو تغییر میدن. ویو رو بزنن و بعدش برن لای درختا تا از دسترس دور باشن. بعدا میتونن هر طرفی خواستند برن.

لینا تمپلار و پاک هم که گفتن نداره. بین مدلینر ها حسابی محبوب اند و از طرفی هم خیلی راحت میتونن کریپ ها رو بزنن و از اون ناحیه فرار کنند. لینا این وسط از همه شون ریسکی تره اما خب اگه زیاد باهاش توی مپ خودتون نشون ندید اتفاقی براتون نمی افته.

قاعدتا خیلی معموله که حداقل ۳ تا هیروی دشمن توی بازی باشند که بتوانند جلوی پوش رو بگیرند. توی تمام متا ها این امر رخ نمی ده یا حتی تمام پچ ها اما خب این یکی از دلایلیه که تقریبا غیر ممکنه بشه روی پوش دادن حساب کرد اونم با هیروهای احضار کننده یا در اختیار گیرنده وقتی منجنیق توی راهه. در این بین باور ما بر اینه که باید یک بازیابی توی متای باغ وحش دوتا بشه. پچی که توش لونا هر بازی نباشه شاید یکم شرایط رو برای پوش بهتر و راحتتتر فراهم کنه.

متای باغ وحش حالش خوب نیست

سوال دیگه ای که ذهن رو درگیر میکنه اینه که استراتژی پوش بخاطر هیروهای ضعیفش ضعیفه یا دلیل دیگه ای داره؟ در واقع ضعیف شدن هیروهای پوشر باعث شده که پوش دادن توی اوایل بازی توانمندی بالایی نداشته باشه. بیاید نگاهی به مهمتریت تغییرات هیروهای پوشر بندازیم.

بیست مستر بشدت نرف شده و دوباره داره تلاش هایی برای احیای بیست مستر قدیم صورت میگیره با این حال اما این بیست مستر نیمه جونه. بیست مستر الان نمی تونه لین رو توی مشتش بگیره و توانایی همراهیش توی فایت ها در مقایسه با باقی افلینر ها حسابی کمتره. چیزی که به عنوان اسپلیت پوش هم میشناختیم دیگه از دستش بر نمی آد. از طرفی با باف و قدرتمند تر شدن تینکر، شارد بیست مستر یکم خودشو داره نشون میده و ممکنه راهی باشه تا هیرو رو به بازی برگردونه.

لایکن خیلی خوش شانس نیست. برای مدت زمان طولانی این هیرو با نکرونومیکان میتونست قدرتی توی فایت ها باشه. بشدت به تروسایت و پرج برای مقابله با گلیمر و گوست سپتر نیاز داشت تا توی مدت اولتیمیتش بتونه کاری بکنه. از طرفی هم دیگه توی اولتش از هیروهای با باف Haste سریعتر نیست. یکم استت هاش باف شد اما خب با این حجم از ضعیف شدن این یکم باف کار خاصی از دستش بر نمی آد. باورمون بر اینه که تغییراتی اساسی (عوض شدن هیرو) باید توی دستور کار باشه تا این هیرو دوباره به بازی ها برگرده.

Chen راسیتش الان خیلی ضعیف نیست. aura موقعیتی داره که حسابی قویه و باهاش میشه لین رو برد و از طرفی کار هیروهایی که خیلی به لایف استیل وابسته اند حسابی قویه. Penitence (اسپل 1) این هیرو یه جورایی ترکیب بلادلاست و ایگنیت اوگره، حداقل از دید فایت. اتک اسپید تپل برای تیمتون و از طرفی کاهش سرعت حرکت حریف حسابی خوبه. نهایتا +۶۰۰ اچ پی برای هر کدوم از یارهات توی هر جای مپ چیزی نیست که ازش بشه گذشت خصوصا اگه یارهات ارمور بالایی هم داشته باشند. چن با این اوصاف الان توی دوران بدبختیش نیست و میشه توی این پچ هم روش حساب کرد. با اینکه شاید دیگه هیروی باغ وحشی محض نباشه اما هنوز میتونه بدون نکرومومیکان روی خودش یا تیمش لین رو پوش بده.

Nature’s Prophet هم خیلی بخت باهاش یار نبود. احتمالا بدترین هیرو توی دوتا با وین ریت ۴۳٪ توی رنک دیواین به بالاست. نه دیسیبلی نه نوک قویی و تقریبا هیچ وقت توی پوش دادنش نیست و در اخر treants که حسابی نرف شدند. دیگه حتی اونقدری هم توی اوایل بازی نمیتونه تلپورت کنه. نقشه بازی با نیچر همیشه این بوده که با یک برتری گلد اویل بازی رو جلو ببره و با حضورش گسترده اش توی مپ اون رو به ماکسیمم خودش برسونه. در حال حاضر اون برتری رو نمی تونه توی اوایل بازی بدست بیاره چراکه نه کار زیادی توی لین ازش بر میاد و نه میتونه خوب گنک کنه. از طرفی اگرم خوب شروع کنه بعد تاور ۱ دیگه کاری نمی تونه بکنه چرا که تاور ۲ حسابی قوی شده و treants این بیچاره ضعیف. در اینجاست که نیجر با گذر زمان برتریش رو از دست میده و برای دقیقه ۳۰ به بعد دیگه توانایی مقابله نداره. مثل لایکن نظر ما اینه که برای برگشت این هیرو به بازی باید تغییراتی اساسی توی این هیرو شکل بگیره یا باف های سنگینی براش در نظر بگیرن یا نکرونومیکان رو برگردونن.

با این اوصاف دیدیم که تقریبا نیمی از باغ وحشیا بدجوری به نکرومونیکان وابسته اند. حتی اگه متا تغییر کنه و سرعت بازی بیشتر بشه باز هم ممکنه یکسری از این هیروها راهی به متا پیدا نکنند. خصوصا اگه تغییر خاصی نکنند.

راه حل های متفاوت
دلایل خوبی پشت حذف نکرونومیکان بود: زیادی به صرفه بود، ابزار فارم قدرتمندی بود، برای دیده بانی عالی بود، کاربرد های متنوعی مثل پرج داشت، aura قویی داشت و بعضی اوقات با دمیج غیرقابل مهارش دشمن رو از پا در می اورد. همه اینها در کنار استت فوقا العاده ای که میداد یک آیتم با صرفه بود.

Necronomicon

همون طور که میبینید شاید حذفش بهترین راه نبود. در کنار اینکه بازی همین طوری هم آروم بود و اگه کسی میخواست تهاجمی و سریع بازی کنه باید تاوان سنگینی میداد و میتونست به فاجعه تبدیل بشه. از طرفی هم بازی با حوصله هم از یک جایی به بعد خسته کننده است. نتیجه اینکه سخته هر نوع برتری رو به چیزی محسوس و نمایان تبدیل کنی. فقط ذره ذره میشه برتری بدست آورد تا نهایتا به برتری محسوس رسید و بازی رو تموم کرد.

این برای پابلیک مشکلی نیست چرا که اشتباهات توی بازی ها متداولند و بازی های اروم تر شانس کامبک بیشتری دارند خصوصا که متا هم روی کامبکه. مخصوصا اگه تیم حریف بخواد زودبازی رو تموم کنه که این کامبک ها حسابی میچسبه. از طرفی اما برای صحنه حرفه ای و اینترنشنال این یک مشکله. چرا که تیم های بهتر به معنی اشتباهات کمتر در کنار ریسک های کمتره. به نوعی شبیه TI4 نه در سبک که در تضاده بلکه با اصلش.

ما فکر میکنیم بدون نکرومونیکان هم باز میتونیم شاهد بازیابی باغ وحش توی دوتا باشیم. درست به محض اینکه این هیرو ها باف بشن یا قوانین بازی یکم تغییر کنند. استراتژی غالب نمیشه اما خب طرفدار های زیادی پیدا میکنه.

به باور ما بازی برای پوش اول بازی نیاز به ابزار هایی داره که هیروهای متای باغ وحش یکی از اون ابزارهاست ک نیاز داره باف بشه. همین طور که نکرونومیکان قدرتمند این قابلیت رو در زمان خودش میداد. با اینحال بازم نیازی نیست که حتما نکرونومیکان برگرده به بازی. با نظرات ما موافقید یا معتقدید خیلی فضایی داریم فکر میکنیم؟ نظراتتون رو در قسمت کامنت ها با ما در میان بگذارید.

منبع: دوتاباف

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن