Dota 2مقالاتمقالات آموزشیمقالات آموزشی

معرفی رول‌های دوتا2 Hard Support

چطوری Hard Support بازی کنیم؟

در ادامه مجموعه مون معرفی رول‌های دوتا2 Hard Support با هدف کمک کردن به بازیکنان جدید برای درک بیشتر از بازی، می‌خواهیم امروز به یکی از رول های غیر محبوب ولی در عین حال بسیار مهم یعنی رول Hard Support صحبت کنیم.
در پست های قبلی سایتمون به نکته هایی در مورد رول ها اشاره کردیم. پوزیشن 5 یا همون هارد ساپ کمترین اولویت را در فارم کردن دارد. بطورکلی به این معناست که در پایان بازی در لولی پایین‌تر و با ایتم های نه چندان زیاد و گران خواهید بود. این موضوع بسیاری از پلیرها را از بازی کردن به عنوان Hard Support منصرف میکند. در جامعه دوتا این دیدگاه اشتباه باب شده است که نقش این رول در بازی، در مقایسه با تاثیر سایر رول ها، بسیار کمتر است. این عقیده شاید در سالیان قبلی درست بوده باشد اما در پچ های اخیر که ارائه شده نقش این رول را بسیار مهم تر و حتی ان را برای پلیرها جذاب کرده است. بازی‌ها به لطف گستره اسپل ها به طور میانگین بسیار کوتاه شده اند و رول هارد ساپورت، برخلاف سایر رول ها، کمتر فارم کرده و بطور کلی قدرت مانور و میدان داری بسیار زودتری دارند. به شرط درست پلی شدن، این رول به ندرت بیکار و ثابت است. به علت نداشتن اجبار راست کلیک کردن دائم (AFK Hitting)، این دسته از پلیرها دائما در حال سنجیدن شرایط و پیدا کردن روزنه برای ضربه زدن به دشمن و کسب کردن سود بیشتر برای تیم هستند. به همین دلایل این رول در مقاطع مختلف بازی یعنی اوایل، ابتدا و اخر بازی دائما در حال تمرکز بر کل بازی (macro) و تلاش برای بقا و حفظ گارد خود است . از این رو تفاوت زیادی را حس نمیکند. درواقع چیزهای جالب و جذاب بیشتری در دوتا، نسبت به زیاده روی (Spam) در بازی کردن با یک هیرویی خاص و یا 5 برابر بودن NET Worth نسبت به حالت معمولی که فقط کار کُشتن را راحت تر میکند، است اما برای رسیدن به این امر ابتدا باید به طور کامل مهارت های ضروری یک ساپورت بودن را فرا گرفت.

معرفی رول‌های دوتا2 Hard Support

اهمیت جای گیری (Positioning)

به جرئت میتوان گرفت جای گیری یکی از مهمترین مهارت ها در دوتا است. این قضیه برای همه رول ها حائز اهمیت است اما به عنوان یک ساپورت اشتباهات جای گیری هزینه سنگین تری برای شما خواهد داشت و به همین علت تمام ساپورت ها باید به این تمرکز لازمه را قائل شوند. این مهارت پر از جزئیات بدان معناست تا در در فایت ها و تقابل ها شما فضای مناسبی را پیدا کنید که در آن بیشترین تاثیر را در عین حالیکه تا زمان مفید بودن زنده بمانید، داشته باشید. در حالیکه به صورت کلی یک سری کری ها و کور های تانک تر باید به سبک تهاجمی (Aggressive) و خط مقدم گونه تر در فایت ها شرکت کنند، اکثریت زیادی از ساپورت ها باید در خط پشتی اسپل های خود را با فاصله از دشمن استفاده کنند و بعد در زمانیکه اسپل ها در کولدان (Cooldown) هستند، عقب نشینی کرده و برای سری دوم استفاده از انها اماده شوند. یکی از اشتباهات رایج میان ساپورت پلیرها، اتک دادن به دشمنان بعد از تموم شدن کار استفاده از اسپل ها در فایت های بعد از مدت زمانی لینینگ (Laning Stage) است. با وجود دَمِج (Damage) بسیار ناچیز بعضی از ساپورترها، این رویه در 10 دقیقه اولیه بسیار منطقی بنظر میرسد (Trading). هرچند این قضیه نیز شامل استثناهایی میشود مانند زمانی که تمام دمج تیم لازم است تا یک هیروی دشمن با پتانسیل فرار بسیار بالا را در مدت زمان کم با Disable ( از کار افتادگی ) از فایت حذف شود. پیش گرفتن رویه راست کلیک کردن هیروی تانک دشمن توسط ساپورت تفاوت زیادی را ایجاد نمیکند، درحالیکه با این کار شما از موقعیت خود بیرون کشیده میشوید و دشمن قادر خواهد بود شما را به راحتی بکشد. در بیشتر مواقع رفتن به مکانی امن و منتظر ماندن برای اماده شدن مجدد اسپل ها و بازگشت مجدد به فایت با دمج و افکت بیشتر، ارجحیت دارد البته تشخیص همه ی این موارد نیاز به تجربه و شناخت بهتر بازی دارد.

استفاده از اسپل ها

یاد گرفتن استفاده مناسب از اسپل ها مهارتیست که ماه ها طول میکشد اما استفاده نکردن به جا از آنها، سالها! مهارت در دوتا به مراتب تاثیر بیشتری را در بازی نسبت به سایر بازی ها میگذارد. استفاده صحیح از اسپل های تاثیر گذار و کولدان بالا قطعا شما را به بازیکنی قابل تبدیل میکند. این بازی نیست که تمام دکمه ها را پشت سر یکدیگر فشار داد و بدون زحمت خاصی از ان لذت برد. حقیقتی وجود دارد که در مورد تمام ساپورت ها صدق میکند: انها به طور عمده از طریق اسپل هایشان در تیم فایت ها به تیم کمک میکنند و نتیجه فایت بسیار به انها وابسته است، اینکه چطور از اسپل های خود استفاده کنند و در کجا تیم حریف را از کار بیندازند. هیچوقت برای کسب مزیتی (Advantage) تعجیل نکنید، منتظر بمانید تا سر حد امکان بیشترین تاثیر و کیفیت خود را بدست بیاورد، مانند زمانی که نباید یک دشمن Disable شده را دوباره از کار انداخت و یا اینکه کدام هیرو اولویت استفاده شدن اسپل ها را دارد. دانستن اینکه تانک شما چقدر دوام می اورد یا کری تیمتان چقدر سریع میتواند یک دشمن با مقدار جان کم را بکشد تنها و تنها از طریق تجربه کردن بدست می اید اما بلافاصله بعد از درک جریان بازی باید شروع کنید به پرسیدن این سوال که “این اسپل در این موقعیت نیاز است یا خیر؟”

باید ها و نباید های فداکاری یا شهید شدن

یکی از بزرگترین مشکلات ساپورت های تازه کار به راحتی جایگاه شهید را پیدا میکنن. ما علاقه داریم که بر روی مردن با هدف تمرکز داشته باشیم.

شما بهتر است برای گنک شدن توسط دشمن با اسموک اماده باشید. اگر تیم شما جمع نشده و دنبال جمع کردن ایتم است ساپورت باید به کری درحال فارم نزدیک باشد. هارد ساپورت ها با قابلیت پوش دادن باید لاین را به خیلی سریع پوش بدهند حتی در مواقع خطرناک، زندگی ساپورت مهمه ولی با این حال این کار ارزشش بالاست

همیشه‌ در نظر داشته باشید کاری که‌ انجام میدهید برای تیم مفید است و در اون زنده میمانید بدون از دست دادن چیز زیادی. اشکار شدن گنک با اسموک و کشته شدن در اون و با خبر کردن هم تیمی ها و دادن اطلاعات خوب است ولی زنده ماندن در آن کار شاقی است که بهتر است: از high grounds و ویژین دفاعی استفاده کنید و سعی کنید زنده بمونید

پوش دادن لاین به سمت زمین دشمن باعث میشه انها تغییر موقعیت و rotate کردن و ایجاد فضا (Space) برای دشمن که فارم کند ولی گرفتن یک ویو اضافی و کشته شدن در ان خیلی بدتر از زنده ماندن و سیف بازی کردن است

داشتن ویژن در مپ دشمن همیشه چیز خوبیه اما مردن برای کاشتن واردی که به احتمال زیاد توسط دشمن خراب یا دیوارد (Deward) میشه اصلا ارزش ندارد. سعی کنید برای بدست اوردن اهداف خاصی وارد بکارید بجای اینکه صرفا بخواید وارد جبهه دشمن شوید. بهترین واردها موقعی کاشته میشوند که با اسموک (Smoke of Deceit) و به همراه تیم به عنوان پشتیبانی برای گنک احتمالی وارد قلمرو حریف میشوید. در مطلب بعدی قصد داریم یک سری از نکات Warding که صرفا به پچ ها ربطی ندارند را به شما اموزش دهیم.

در یک کلام معرفی رول‌های دوتا2 Hard Support
تمام اطلاعات بالا در یک کلمه خلاصه میشوند: به عنوان یک ساپورت نباید فدا شوید، مگر زمانی که باید این کار انجام شود. رول هارد ساپورت به اندازه رول کری در کل طول بازی اهمیت دارد. شاید در حالت کلی دمج تیم توسط انها اعمال نشود اما یکی از دلایل وارد شدن دمج ها به دشمن و زمینه سازی این امر هستند. مهارت های زیادی در دوتا هستند که تنها با تمرین کردن بدست می ایند اما بعضی از دیدگاه های کلی بیرون از بازی یاد گرفته می شوند. این تمرینات برای تبدیل شدن شما به یک پلیر با مهارت لازمه بسیار مهم هستند پس بهتر است به عنوان مشق و تمرین در نظر گرفته شوند. و اما مهمتر از ان خودتان و هم تیمی هایتان را دوست داشته باشید و در امان بمانید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن